Advertisement

Main Ad

Manastir Žiča

Manastir Žiča je srpski srednjovekovni manastir koji se nalazi u blizini grada Kraljeva. Osnovao ga je prvi srpski kralj Stefan Prvovenčani, uz pomoć svog brata Svetog Save, u prvoj polovini 13. veka. Posle sticanja crkvene nezavisnosti 1219. godine manastir je bio sedište autokefalne Srpske pravoslavne crkve i mesto krunisanja srpskih kraljeva iz dinastije Nemanjića.

Manastir Žiča je građen u raškom stilu, koji je kombinovao vizantijske i romanske elemente. Glavna crkva je posvećena Vaznesenju Hristovom i ima sedam ulaza, zbog čega se naziva i Sedmovrata. Crkva je prvobitno bila obojena u crveno, boju kraljevstva i mučeništva, ali je kasnije prefarbana u belo. Unutrašnjost crkve je ukrašena freskama, koje predstavljaju dva sloja živopisa: stariji iz 13. veka, koji pripada zlatnom dobu srpskog slikarstva, i mlađi iz 14. veka, koji pripada dobu kralja Milutina i uticaju Renesanse Paleologa. Na freskama se mogu videti likovi svetitelja, vladara, ratnika i sveštenika, kao i prizori iz života Hrista i Bogorodice.

Pored glavne crkve, u manastirskom kompleksu, nalaze se konaci, trpezarija, biblioteka, riznica i drugi objekti koji služe potrebama monaške zajednice. Manastir je okružen zidinama, koje su ga štitile od neprijateljskih napada. Međutim, manastir je više puta stradao i obnavljan tokom istorije, posebno u vreme turske vladavine, kada je zapušten i opljačkan. Poslednja velika obnova manastira je izvršena nakon zemljotresa koji je pogodio taj kraj 1987. godine.

Manastir Žiča je 1979. godine proglašen za spomenik kulture od izuzetnog značaja i nalazi se pod zaštitom države. On je i danas živo duhovno središte, koje privlači brojne vernike i posetioce. U manastiru se čuvaju dragocene relikvije, među kojima su i Žičke povelje, dokumenti o pravima i slobodama srpskog naroda. Manastir Žiča je simbol srpske istorije, identiteta i tradicije, koji svedoči o bogatstvu i lepoti srpske duhovne baštine.

Video zapis o manastiru Žiča možete pogledati putem ovog linka.



Постави коментар

0 Коментари